ARCYBISKUP METROPOLITA LUBELSKI

Lublin, 25 października 2017

Kodeks Prawa Kanonicznego podkreśla rolę całego Ludu Bożego w ożywianiu i ubogacaniu duszpasterstwa. Przewiduje on wiele organów doradczych na różnych szczeblach życia kościelnego, w których uczestniczą również ludzie świeccy. Zgodnie z kan. 536 KPK parafialnej radzie duszpasterskiej przewodniczy proboszcz, a jej członkami powinni być wierni wraz z tymi, którzy z urzędu troszczą się o parafię.

W związku z upływającą pięcioletnią kadencją parafialnych rad duszpasterskich w naszej archidiecezji dziękuję wszystkim, którzy w ostatnim czasie byli ich członkami i w ten sposób utożsamiali się z misją Kościoła we współczesnym świecie. Jednocześnie zarządzam wybory do tychże rad, na podstawie statutu i regulaminu wyborów, na I niedzielę adwentu, tj. 3 grudnia 2017 roku.W związku z powyższym ustalam następujący kalendarz wyborczy:

• 29 października – podanie do wiadomości wiernych w ogłoszeniach duszpasterskich treści niniejszego dekretu oraz zasad zgłaszania kandydatur
  • 19 listopada – ostateczny termin składania kandydatur do proboszcza
  • 26 listopada – ogłoszenie listy kandydatów i poinformowanie wiernych o sposobie i miejscu głosowania
  • 3 grudnia – głosowanie
  • 10 grudnia – ogłoszenie wyników wyborów
  • 15 grudnia – ostatni dzień składania odwołań do Kurii Metropolitalnej
  • 17 grudnia – zaprzysiężenie rad parafialnych
  • 31 stycznia 2018 r. – termin przekazania list członków rad do kancelarii Kurii Metropolitalnej i dziekana

Na wszystkie działania, które są świadectwem współodpowiedzialności za wspólnotę Kościoła, który jest naszym domem, Duszpasterzom i Wiernym Świeckim z serca błogosławię.

Stanisław Budzik

Arcybiskup metropolita lubelski